Dobre Praktyki

Architektura i otoczenie

Planując zamówienie szyldu i wybierając dla niego miejsce na elewacji należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na architekturę budynku – jej stylistykę, detale, podziały – oraz na charakter otoczenia, w jakim budynek się znajduje. Jedną z podstawowych zasad dobrego projektowania szyldów jest umiejętne wpisanie się w kontekst. Nie chodzi o to, by przestać się wyróżniać, ale by zacząć traktować architekturę jako potrzebne „ramy” dla naszej wyobraźni. Wystarczy pamiętać o kilku prostych regułach.

1. Nie zasłaniaj elementów architektonicznych.

Szyld na budynku nie może pojawiać się kosztem ornamentów, gzymsów, kolumn czy balkonowych balustrad. W ten sposób nawet najbardziej dopracowany nośnik staje się niczym więcej jak rażącym wtrętem. Szyld na elewacji ma swoje miejsce: przede wszystkim w pasie szyldowym i w witrynie.

2. Nie zaburzaj kompozycji fasady.

Budynek posiada swój rytm – pionowe i poziome podziały, decydujące o jego indywidualnym charakterze. Są to np. ciągi okien i balkonów, artystyczne boniowanie, powtarzające się puste powierzchnie (pozostawione przez architekta nieprzypadkowo) albo układ witryn w parterze. Wystarczy jaskrawo wykleić okna w jednej z nich lub umieścić kaseton niesymetrycznie względem pozostałych, by popsuć cały efekt. Przestrzeń zaczyna być wówczas postrzegana jako chaotyczna, zabałaganiona. Spada jej atrakcyjność, co może rzutować na pojedyncze sklepy i lokale.

3. Zwróć uwagę, że do niektórych stylów architektonicznych pasują konkretne typy szyldów.

Architektura i szyld nie powinny ze sobą konkurować – za to mogą sobie pomagać. Budynki nowoczesne z wyraźnym pasem szyldowym łatwiej oswajają kasetony. W obszarach zabytkowych sprawdzają się np. szyldy ażurowe, muralowe i stylizowane semafory. Powojennemu modernizmowi do twarzy w neonach itd. Dzięki takiemu myśleniu szyld zyska dodatkowy walor – stanie się integralną, wartościową częścią przestrzeni.

4. Nie ignoruj już istniejących szyldów.

Jeśli pas szyldowy całego budynku wypełniony jest nośnikami ażurowymi, nie wyłamuj się agresywnym kasetonem. Zachowuj zastane wysokości szyldów i odstępy między nimi. Ujednolicenie nie oznacza, że wszystkie nośniki powinny być takie same. Chodzi jedynie o to, aby odbiorca miał poczucie, że w okolicy panuje porządek.

opracowanie: Aleksandra Stępień-Dąbrowska oraz Miastodwa
SPIS TREŚCI