Warszawskie Kroje – miejskie warsztaty typograficzne

Warszawskie Kroje

Od połowy marca zaczynamy nasz nowy, miejsko–typograficzny projekt.

Warszawskie Kroje to niekomercyjny projekt, w wyniku którego powstanie seria dziesięciu nowych krojów pism, stworzonych w oparciu o tradycje warszawskiej typografii. Powstałe fonty będą udostępnione za darmo, na otwartej licencji.

Inspiracją i podstawą dla nowych krojów będzie historyczne liternictwo stołecznych modernistycznych neonów, ręcznie wykonanych szyldów, reklam i murali z czasów PRL i znikających tradycji miejskiej typografii z lat 1920–1980. Naszym celem nie jest tylko cyfrowe odtworzenie historycznych krojów, ale przede wszystkim opracowanie nowych propozycji, nawiązujących do warszawskiego „charakteru pisma”. Dzięki dokumentacji ocalimy od zapomnienia najciekawsze style i unikatowe okazy lokalnej typografii. Tworząc na ich podstawie nowe projekty, chcemy nadać im drugie życie i wprowadzić je do powszechnego użytku.

W projekcie Warszawskie Kroje wezmą udział wybrani młodzi projektanci, którzy będą pracować pod okiem najbardziej doświadczonych polskich typografów i grafików. Pierwszy etap ośmiomiesięcznych warsztatów będzie obejmował badanie i obszerną dokumentację literniczych tradycji miasta. W drugim etapie każdy z uczestników będzie pracował nad własnym projektem kroju. Ten etap obejmie konsultacje indywidualne z mentorami i spotkania grupowe. Wszystkie efekty naszej pracy będą udostępnione w domenie publicznej.

Mentorami prowadzącymi warsztaty i spotkania będą m.in Michał Jarociński, Viktoriya Grabowska, Łukasz Dziedzic, Marian Misiak, Jan Franciszek Cieślak i Marcin Wawrzkiewicz.

Projekt będzie zakończony wystawą prezentującą dokumentację i powstałe projekty. Powstaną także plakaty oraz zeszyty promujące nowe kroje i pokazujące przykłady ich zastosowania. Zeszyty będą dystrybuowane wraz z “Warszawskim przewodnikiem dobrych praktyk dla szyldów i witryn”. Dzięki temu trafią do wszystkich warszawskich przedsiębiorców wynajmujących lokale od miasta.

Zapraszamy wszystkich typografów i typografki, którzy chcą wziąć udział w warsztatach do nadsyłania zgłoszeń. więcej informacji na: warszawskiekroje.miastodwa.org oraz na profilu facebook: facebook.com/warszawskiekroje

Projekt potrwa do końca 2016 roku.

Organizatorem projektu Warszawskie Kroje jest Stowarzyszenie Kulturotwórcze Miastodwa, we współpracy z Design Crit. Projekt jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa.